NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY K CYKLOZÁJEZDŮM

Zvládnu výlety na kole?
Naše výlety svou délkou ani převýšením nevyžadují sportovní kondici. Všechny výlety jsou připraveny pro standardní kola tak, aby je zvládl každý cykloturista, který rád a pravidelně jezdí na výlety na kole (často celodenní). Patříte-li do této kategorie, nebude pro vás problémem výlety absolvovat.


Jak je zájezd organizován?
Po naložení na nástupních místech převeze autobus účastníky zájezdu do cílové oblasti zájezdu, kde jsou ubytováni zpravidla na jednom místě (konkrétně viz popis zájezdu). Odtud podnikají každý den plánované a předem připravené výlety na kolech, obvykle s podporou autobusu. Organizaci provádí vedoucí zájezdu.

 

Jak probíhá konkrétní výlet a podle čeho se budu orientovat?
Účastníci obdrží spolu s podrobnými Pokyny k zájezdu 10 - 14 dní před odjezdem trasy výletů ve formátu .gpx a na začátku zájezdu také tištěné mapky s trasami výletů. Minimálně den předem jsou formou tištěných Denních pokynů seznámeni s organizací výletu a dalšími informacemi potřebnými pro výlet. Vedoucí zájezdu tyto pokyny okomentuje a zodpoví případné dotazy. Zpravidla začíná výlet mimo místo ubytování, kam účastníky doveze autobus. Vedoucí zájezdu vyloží kola z přívěsu. Účastníci zájezdu pak podle .gpx tras zobrazených např. v chytrém mobilu nebo obdržených tištěných mapek výlet samostatně absolvují. Vedoucí zájezdu se většiny výletů účastní. Pokud na výletě být nemůže, zůstává se zákazníky v telefonickém kontaktu. Za tím účelem dostanou účastníci na počátku zájezdu číslo mobilního telefonu vedoucího zájezdu. Na konci výletu upevňuje vedoucí zájezdu kola do přívěsu a organizuje návrat autobusem na ubytování.


Kolik kilometrů se denně jezdí?
Je to přibližně v rozsahu 25–60 kilometrů, ovšem každý zkušený cykloturista ví, že kilometráž vypovídá o výletu velmi málo, protože jsou tady další faktory: převýšení, vítr, teplota atd.


Jaké kolo si mám vzít na zájezd?
Cykloturistické výlety našich zájezdů nekladou žádné požadavky na typ nebo speciální vybavení kola. Vzhledem k tomu, že některé výlety nebo jejich části vedou po cestách bez asfaltového povrchu, nedoporučujeme galusky nebo pláště podobného typu. Nejezdíme ovšem po trasách, které jsou určeny výhradně pro horská kola.


Mohu si na zájezd vzít elektrokolo?
Ano, elektrokolo je možné si na cyklozájezd vzít, ale musíte o jeho přepravu požádat při přihlášení. Z důvodu přepravních možností může být doprava elektrokola odmítnuta. Zároveň je nutné počítat s tím, že výlety jsou časově a svým rozsahem plánovány pro standardní kola. Elektrokola se přepravují s vyndanými bateriemi. Baterie k elektrokolům se nesmí přepravovat v prostoru autobusu pro cestující, umísťují se do zavazadlového prostoru autobusu.


Po jakém povrchu se jezdí?
Trasy výletů mají běžný cykloturistický charakter a tomu odpovídá i povrch cest. Přednostně volíme cyklostezky nebo málo frekventované silnice s asfaltovým povrchem. Někdy vede trasa výletu nebo jeho části, je-li to potřebné nebo účelné, po cestě bez asfaltového povrchu, ovšem s parametry pro běžnou cykloturistiku. Jejich podíl na celkové kilometráži nelze procentuálně vyčíslit. Naší snahou je však upřednostňovat asfaltový povrch.


Co když se mi pokazí kolo?
Předpokládá se, že cykloturista – účastník zájezdu si umí sám opravit drobné běžné závady na kole, jako je píchnutá duše apod., a veze si s sebou na výlet příslušné vybavení. Ze zkušeností víme, že vážné poruchy se vyskytují zřídka a v těchto zcela ojedinělých případech se problém řeší oboustrannou snahou účastníka zájezdu a vedoucího zájezdu.


Je na zájezdu mechanik, který má na starosti opravu kol?
Z předchozího odstavce (a ze Smluvních podmínek, kapitola Povinnosti zákazníka) vyplývá, že kola musejí být v takovém technickém stavu, zejména pláště, duše, brzdy a lankové ovládání, aby bez oprav či seřízení vydržely po dobu zájezdu. Proto není na zájezdu nutný mechanik řešící závady, které měly být odstraněny před zájezdem. Nečekané poruchy pomáhá odstranit vedoucí zájezdu odkazem na místní cykloservis, je-li to možné.


Co když bude pršet?
CK se zavazuje vytvořit na zájezdě takové organizační podmínky, aby účastníci zájezdu měli možnost absolvovat program popsaný v tomto katalogu bez ohledu na počasí. Tím, že jsme zpravidla ubytováni na jednom místě, není ovšem nutno se výletů zúčastnit, a komu nevyhovuje počasí, může si vytvořit vlastní program. Z uvedeného vyplývá, že vedoucí zájezdu nezajišťuje náhradní program, ale stará se o naplnění garantovaného programu.


Já na kole skoro nejezdím, ale kamarádka mě přemlouvá...
Jak z předchozích odstavců vyplývá, výlety našich zájezdů zvládne každý cykloturista, který rád a pravidelně jezdí na kole. Posouzení vaší kondice je ovšem na vás. Organizace zájezdů (viz výše) umožňuje kterýkoliv výlet vynechat.


Jezdí na zájezd i rodiče s dětmi?
Ano, jezdí. Již několik let organizujeme i speciální zájezdy pro (pra)rodiče s dětmi. O vhodnosti ostatních zájezdů doporučujeme poradit se s pracovníky naší cestovní kanceláře.


Jak dlouho se pořádáním cyklozájezdů zabýváte?
Naše cestovní kancelář funguje jako česká rodinná firma již od roku 1994 a od začátku se specializuje na cykloturistické zájezdy.


Jsou zájezdy v katalogu vlastními produkty?
Všechny zájezdy, které jsou uvedeny v katalogu CK Eurocykl Herdegen s.r.o., jsou vlastními produkty, které sami připravujeme, zajišťujeme a realizujeme.


Jak se mohu na zájezd přihlásit?
Přihlásit se lze prostřednictvím naší webové stránky www.eurocykl.cz.


Mohu se přihlásit na zájezd sama nebo sám?
Ano. Jezdí s námi hodně jednotlivých klientů. Jednotlivé účastníky, pokud je to možné, ubytováváme společně na dvoulůžkových pokojích nebo, mají-li zájem, tak samostatně. Obsazení pokoje jednou osobou je však vždy za příplatek uvedený u konkrétního zájezdu.


Kde mohu na zájezd nastupovat?
U každého zájezdu je uvedena nástupní trasa, na které je možno nastupovat.

 

Mohu někde v nástupním místě zaparkovat automobil?
Ano. Ve Všeobecných informacích jsou uvedena některá místa, kde lze nechat automobil na parkovištích.Pohodové poznávací cyklozájezdy s ubytováním v hotelech a penzionech s polopenzí